A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Řecko - Chalkidiki - Průvodce

„Poseidonův trojzubec“ – to je tradiční označení poloostrova Chalkidiki. Podle řeckých bájí jej rozzlobený Poseidon hodil po obrech - Gigantech, kteří v těchto místech žili, a tak vznikl celý poloostrov. Pravdou je, že Chalkidiki trojzubec skutečně připomíná, a proto se vám toto metaforické pojmenování téměř okamžitě vryje do paměti a automaticky vybaví při pozdějších vzpomínkách.

Úvod o Chalkidiki Počasí na Chalkidiki Mapa Chalkidiki Jak cestovat po Chalkidiki Výlety na Chalkidiki

Letoviska Chalkidiki

- poloostrov Kassandra (Sani , Fourka , Pefkochori , Polichrono , Kallithea , Chanioti , Afitos , Possidi )
- poloostrov Sithonia ,
- poloostrov Athos

Na této stránce:

- Jaké vybrat letovisko?
- Pláže
- Suvenýry
- Přířoda na Chalkidiki
- Historie Chalkidiki

Pravdou je, že Chalkidiki trojzubec skutečně připomíná, a proto se vám toto metaforické pojmenování téměř okamžitě vryje do paměti a automaticky vybaví při pozdějších vzpomínkách.

Chalkidiki je oblíbeným místem výletů nejen pro zahraniční turisty, ale také pro samotné Řeky a díky své dobré dostupnosti (na rozdíl od řeckých ostrovů) bylo vyhledávaným místem pro dovolenou ještě před rozvojem turistického ruchu v ostatních, hůře dostupných částech Řecka. Každopádně Chalkidiki nabízí vše, co od dovolené v Řecku turisté obvykle očekávají, tj. průzračné moře, krásné a snadno dostupné pláže, to vše ve spojení s historickými památkami.

Jaké vybrat letovisko?

Pokud toužíte po rušných letoviscích, je nejlepší volbou nejzápadnější „hrot“ trojzubce -poloostrov Kassandra , pokud preferujete klid a objevování přírodních krás, bude se vám více líbit na prostředním „prstu“ – Sithonii . Třetí z „hrotů“ - Athos je z větší částí tvořen mnišskou republikou, kde je přístup turistům značně omezen a ženám pak naprosto odepřen. Samotný výběžek (ta jakási „dlaň“), na který ony tři „prsty“ navazují si zatím hlavně na východním pobřeží uchoval svůj původní venkovský charakter a cestovní ruch je tady zatím v plenkách.

Pláže

Nejdelší a nejčistší v Řecku Pláže na Chalkidiki mají dohromady délku 500 km, což v Řecku nemá obdoby. Navíc 41 z nich získalo ocenění „Modrá vlajka Evropské unie“, potvrzující fyzickou i biologickou čistotu moře a pláže.

Běžné turisty potěší i některá úřední opatření, a to především zásada, že všechny pláže moře patří všem. Všechna zařízení tak musí být aspoň 30 metrů od vody, aby pobřeží bylo veřejně přístupné. Nestane se tedy, že byste se na některá atraktivní místa nedostali, protože je zabírají soukromé organizace.

Pláže na Chalkidiki jsou písčité nebo oblázkové, zpravidla s pozvolným vstupem do moře. Kromě dlouhých pláží najdete na Chalkidiki i různá zákoutí s malými plážičkami, které vám poskytnou dostatek soukromí.

Suvenýry a nákupy

Med a ruční výrobky Produktem, který může být hezkou a zároveň chutnou vzpomínkou na Chalkidiki je například místní med (vynikající květové medy pocházejí například z městečka Arnea na severu Chalkidiki).

Oblíbené jsou také ruční výrobky jako různé koberečky a výšivky. Koberečky se hlavně ve vnitrozemí tkají z místní ovčí vlny.

Chybu neuděláte, pokud neodoláte nabídce různých druhů koření – od šalvěje po oregáno. V řadě obchůdků pak narazíte i na produkty typické pro celé Řecko - jako olivový olej, ouzo, různá vína atd.

Pokud netoužíte jen po nákupu řeckých suvenýrů, pak doporučuji zejména návštěvu města Thessalloniki, které si co do počtu obchodů nezadá s jinými velkými městy v Evropě.

Příroda na Chalkidiki

A Zase ty olivovníky…*
Svou faunou a flórou se Chalkidiki nijak nevymyká ostatním přímořským řeckým oblastem. I tady se setkáte se sáhodlouhými olivovými háji s typickými černými sítěmi rozprostřenými na zemi pod korunami olivovníků.

Ve vnitrozemí jsou kopce pokryty piniovými a borovicovými lesy, louky pak různorodými květy a bylinkami jako šalvěj a tymián.

Rostou tady také eukalypty, cypřiše, platany či různé druhy ovoce. Rovněž na Chalkidiki potkáte osly, stáda koz a ovcí, v jezírkách pak můžete vidět želvičky. Ani zde nejsou výjimkou polodivoké kočky a toulaví psi, čekající až jim hodíte kousek potravy (v důsledku čehož se jich pak už nezbavíte :)).

Historie poloostrova Chalkidiki

Mýty a legendy

Podle starověkých mýtů žili na Chalkidi obludní, vousatí, dlouhovlasí obři - Giganti, kteří byli odvěkými nepřáteli olympských bohů a vlivem kouzelné rostliny také bohy nezranitelní. Jednou se rozhodli sesadit nejvyššího boha Dia a začít vládnout místo něj. Byli však poraženi bájným hrdinou Heraklem, napůl člověkem a napůl bohem (synem boha Dia).

V antické mytologii mají původ také názvy jednotlivých poloostrovů. Sithonia byla pojmenována podle syna boha moře Poseidona, Athos podle kamene, který po bozích vrhl jeden z obrů a který na Chalkidiki zůstal v podobě nejvyšší hory Athosu. U Kassandry pak existují dvě teorie, přičemž jedna z nich tvrdí, že své jméno nese podle makedonského krále Kassandra (nástupce Alexandra Makedonského), který zde žil, druhá pak původ odvozuje od starověké věštkyně stejného jména.

Pravěk a starověk

Co se týče historie, nebylo Chalkidiki nikdy centrem těch nejdůležitějších událostí řeckých dějin (jako např. Kréta nebo Athény). Přesto však byl poloostrov obýván pravděpodobně už v pravěku, jak ukazuje nález lidské lebky v jeskyni u vesnice Petralona, jejíž stáří se odhaduje na 200 000 let.

Oblast byla kolonizována v polovině 8. století př. n. l. obyvateli z různých oblastí Řecka, především Chalkidinci z Eiboia, podle kterých dostala jméno.

Chalkidiki (konkrétně Athos) zasáhlo významně do průběhu řecko-perských válek v 5. století před Kristem, jelikož právě u mysu Athos ztroskotaly při první výpravě perského krále Dareia I. perské lodě. Jeho následovník Xerxés se při další výpravě rozhodl mysu vyhnout a prokopat průplav skrz poloostrov Athos. O tom, zda byl dokončen, se vedou spory, každopádně na údajné zbytky tohoto kanálu můžete narazit u vesničky Néa Róda na severu Athosu (pro jeho „objevování“ si však připravte velkou míru fantazie představivosti.

V 4. st. před Kristem nepomohlo osadám na poloostrově ani vytvoření spolku a spojení s Athénami a byly poraženy makedonským králem Filipem II., který je připojil ke své říši. R. 168 př. n. l se Chalkidiki zmocnili Římané. Při své cestě se na Chalkidiki zastavil také apoštol Pavel, na jehož popud pak byl v Soluni (Thessalloniki) vystavěn jeden z nejstarších křesťanských kostelů vůbec.

Aristoteles (384 -- 322 př.n.l.)

Nejslavnějším rodákem poloostrova je světoznámý antický filozof Aristoteles, žák Platóna a vychovatel Alexandra Makedonského, který se údajně narodil ve vesničce Stagira (Stageira) na východním pobřeží poloostrova.

Aristoteles je obecně uznáván jako jeden ze zakladatelů celé evropské vědy a kultury, který vybudoval základy filosofie, logiky, etiky, psychologie, politiky a dalších oborů. Ve Stagiře se dnes můžete setkat s vykopávkami tohoto antického města na pozadí krásných přírodních scenérií. Je to místo, kde si jako v ráji budou připadat hlavně milovníci archeologie, vykopávek a antiky :).

Pozdější historie

Při dělení římské říše zůstalo Chalkidiki východní části = Byzantské říši. Později musel poloostrov čelit nájezdům Gotů, Hunů či Slovanů. V 13. – 15. století se zde střídala benátská a byzantská správa, aby tuto část Řecka roku 1430 dobyli Turci. Ti přes několik povstání zdejšího obyvatelstva na Chalkidiki vydrželi až do roku 1912, kdy byla celá tato oblast připojena ke zbytku řeckého státu.

Siviri - Chalkidiki, Kassandra (nahrál: Danko01)
Siviri - Chalkidiki, Kassandra
Siviri pláž - Chalkidiki, Kassandra (nahrál: Danko01)
Siviri pláž - Chalkidiki, Kassandra
Uranopolis - Uranopolis - odsud se vyráží do mnišského státu (Hora Athos) (nahrál: Libor)
Uranopolis - Uranopolis - odsud se vyráží do mnišského státu (Hora Athos)
Toroni (nahrál: Lucie)
Toroni
Sarti (nahrál: Lucie)
Sarti
Toroni (nahrál: Lucie)
Toroni

Ouranopoli - poloostrov Athos (nahrál: Libor)
Ouranopoli - poloostrov Athos
Plavba kolem Athosu (nahrál: Věrka)
Plavba kolem Athosu
Ouranopolis (nahrál: Věrka)
Ouranopolis
Za Porto Caras (nahrál: Věrka)
Za Porto Caras
Na západní straně Sithonie (nahrál: Věrka)
Na západní straně Sithonie
Západní pobřeží Sithonie (nahrál: Věrka)
Západní pobřeží Sithonie
Porto Koufo (nahrál: Věrka)
Porto Koufo
Sikijské plážičky (nahrál: Věrka)
Sikijské plážičky

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud