A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Řecko - Korfu - Průvodce

Korfu bývá často trošku pateticky nazýváno „smaragd Středomoří“. Po návštěvě tohoto ostrova však i nejzapřísáhlejší cynik musí uznat, že poněkud vznosný přívlastek není úplně scestný. Pravda, díky masám turistů není Korfu tím zeleným diamantem, jak jej mohla poznat například rakouská císařovna Sissi před 150 lety, přesto patří dodnes k nejkrásnějším evropským ostrovům. Díky hojným srážkám a příznivému klimatu se zde daří rozličné fauně i flóře, které přispívají ke kráse „zeleného ostrova“.

Co na úvod?

- Destinace na Korfu
- Pláže na Korfu
- Suvenýry z Korfu
- Zamilovali se do Korfu - slavní návštěvníci ostrova
- Příroda (Flora, Fauna)
- Historie ostrova

Korfu - smaragd středomoří

Korfu nabízí dokonalou syntézu přírodních krás s bohatou historií. Romantiky okouzlí nádherné scenérie jako vystřižené z prázdninových pohlednic, milovníky koupání křišťálově průzračné moře a rozmanitost výběru pláží, příznivcům výletů poskytne příležitost k výšlapu největší hora (pro nás spíše větší kopec) Pantokrátor, zájemci o historii si pak jistě vyberou z velkého množství památek, které po sobě zanechaly národy a kultury, jež ostrov v různých etapách dějin ovládaly.

Poslechněte tedy slova jednoho z nejslavnějších návštěvníků Korfu, anglického spisovatele Geralda Durrella a rozjeďte se “ *… ke kouzelným olivovým hájům a k modrému moři, do tepla a mezi rozesmáté přátele, k dlouhým zlatavým něžným dnům*“.

Destinace na Korfu

Na Korfu je možné nalézt celou řadu měst, městeček a malých vesniček, jejichž vznik umožnila především velmi výhodná strategická poloha ostrova, která v jeho bohaté historii sehrála velmi významnou roli.

Díky bohatému turistickému ruchu je na Korfu rozvinutá síť cest, takže cestování mezi jednotlivými letovisky není problém, a to jak autobusem, autem, tak i třeba na půjčené motorce. Města, která vám představíme, jsou ve velké míře ovlivněna tradiční řeckou kulturou, ale také působením jiných evropských národů, jež na ostrově v jednotlivých etapách dějin pobývaly.

Podobně jako v ostatních částech Řecka i zde naleznete řadu krásných řeckých domů s bílými stěnami, modrými dveřmi a okenicemi, na kterých místní obyvatelé pěstují květiny, určitě uvidíte spoustu řeckých kostelů a kapliček, projdete se po malebných náměstíčkách.

Ve větší míře než kdekoliv jinde na řeckých ostrovech naleznete na Korfu „tradiční“ anglické puby i s jejich anglickými „obyvateli“, kteří idylku řeckého ostrova zrovna hezky nedokreslují. Jedná se hlavně o města na jižním cípu ostrova.

Jednotlivé destinace jsem popsala na vlastní stránky: popis známých letovisek , zajímavá místa na Korfu , tipy na fakultativní výlety a hlavní město Kerkyra

Pláže na Korfu

Pobřeží Korfu zaujímá délku více než 200 km a zdejší pláže patří k nekrásnějším v celém Středomoří. Co se týče druhu povrchu, vybere si skutečně každý. Někde leží čistý písek, jinde pak najdete menší či hrubší oblázky. Většina pláží je dobře dostupná, zejména na západě však lemují pobřeží strmé skály a pláž je občas přístupná jen lodí. Západní strana ostrova je také větrnější a přístup do vody není tak pozvolný.

Kumquat a další suvenýry z Korfu

Pokud chcete nakoupit suvenýry, nejlepším řešením je návštěva hlavního města Kerkyry. I v ostatních letoviscích se nachází množství obchůdků, v Kerkyře je však výběr největší. Centrum města s křivolakými uličkami je zaplněno prodejnami se suvenýry všeho druhu. Pokud uvažujete o něčem typickém pro Korfu, neměli byste zapomenout na kumquat (viz Flóra), který zakoupíte na Korfu opravdu všude. Charakteristické jsou také výrobky z olivového dřeva, med, víno, různá koření či typické korfské sladkosti. Hezkou vzpomínkou na Korfu se může stát také ikona patrona ostrova svatého Spiridona.

Zamilovali se do Korfu

Slavní i běžní návštěvníci Korfu Většinu návštěvníků Korfu tvoří Britové, kteří v minulosti ostrov spravovali. Časté na Korfu jsou proto také anglické puby, které zvou k zhlédnutí zápasů anglické fotbalové ligy a díky Angličanům ostrov získal další ze svých přezdívek „ostrov mejdanů“.

Hlavně jižní část ostrova (v okolí Kavosu) je proslulá rušným nočním životem, zejména díky anglickým turistům. Kromě Angličanů jsou pak častými návštěvníky Němci, Francouzi či Italové.

Již v minulosti ostrov uhranul řadě slavných osobností. Kromě anglického spisovatele G. G. Barona či již výše zmíněného Geralda Durrella, který strávil na Korfu dětství, to byla především rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, která Korfu natolik milovala, že si zde nechala postavit zámeček Achilleion. Ten dodnes patří k nejznámějším turistickým památkám ostrova. V tomto zámečku trávil dovolenou také německý císař Vilém II., jenž považoval Korfu za „ráj na zemi“. Zajímavostí je, že na Korfu se narodil také princ Filip, nynější manžel britské královny Alžběty II.

Příroda - věčně zelený ostrov

Rostlinstvo

Jak již bylo řečeno v úvodu, vegetace na Korfu je opravdu bohatá, díky čemuž si ostrov vysloužil přízvisko „věčně zelený“. Neobvyklá hojnost zeleně je dána hlavně příznivými přírodními podmínkami, protože kromě teplého podnebí je Korfu často zkrápěno vydatnými dešťovými přeháňkami, což u ostatních jižnějších řeckých ostrovů není tak obvyklé. Proto se ostrov na jaře doslova topí v záplavě květů – např. zde roste více než 40 druhů orchidejí.

Stejně jako v ostatních částech Řecka se i tady setkáme s „božským darem“ bohyně Athény = olivou. Olivovníky zde byly v minulosti vysazovány ve velkém počtu, a to často na úkor původních lesních porostů. Dnes kromě nich lze na Korfu vidět také piniové a cypřišové háje, eukalypty či platany. Nedílným předpokladem pro výrobu místního výborného vína jsou rozsáhlá políčka vinné révy.

Nejexotičtější rostlinou, kterou může návštěvník na ostrově spatřit, je kumquat (koumkuat). Jedná se o jakýsi malý pomerančovník z Asie (dovezený za britské nadvlády), jenž místní využívají k výrobě marmelády, ale hlavně typického oranžového, sladkého likéru. Ten lze koupit téměř v každém obchodě se suvenýry, a pokud budete uvažovat o typickém suvenýru z Korfu, nesmí tento přeslazený nápoj ve vašem kufru při zpáteční cestě chybět.

Fauna

Co se týče zvířectva, tak s tím divokým se lze setkat především při výletech mimo turistická letoviska. Při procházce do vnitrozemí můžete narazit na ještěrky, řidčeji na hady nebo želvičky, v zátokách pak hnízdí různé druhy ptáků. Nedílnou součástí koloritu řeckých měst a letovisek jsou pak potulní psi, kteří i na Korfu „vydírají“ turisty a žebrají o žrádlo. Mořský život kolem ostrova nepatří k nejpestřejším a třeba ryb je zde díky dřívějšímu masovému rybolovu (často i pomoci dynamitu) málo.

Pokud chcete více informací o přírodě na Korfu, doporučuji si přečíst některou z knížek britského spisovatele Geralda Durrella: „O mé rodině a jiné zvířeně“, „Ptáci, zvířata a moji příbuzní“. Durrell společně se svým bratrem a rodinou strávil na Korfu dětství a ve svých knížkách s typickým humorem popisuje nejen svou rodinu, ale právě i ostrov s jeho lidskými i zvířecími obyvateli.

Historie ostrova Korfu

Od Homéra k Angličanům S Korfu se setkáváme již v dobách bájí a mýtů, jelikož právě zde Homér umístil svůj ostrov Fajáků, který byl poslední zastávkou Odyssea při jeho putování domů z trojské války. R. 734 př. n. l. zřídili na ostrově osadníci z Korintu kolonii Kerkyru, přičemž obě osady později svedly řadu bojů, než si Korfu vybojovalo svou nezávislost. R. 229 př. n. l. se Kerkyra jako první město Řecka dostala pod nadvládu Římanů, pod níž zůstala několik následujících staletí. Při dělení říše na východní a západní část zůstalo Korfu součástí Východořímské = Byzantské říše. Díky své poloze se ostrov stal několikrát terčem útoků různých nájezdníků – Góty počínaje a Vandaly konče.

V 15. století se Korfu definitivně dostalo pod nadvládu Benátské republiky, tehdejší námořní velmoci. Stopy benátské kultury v podobě typické architektury lze na ostrově najít dodnes, a to především v hlavním městě Kerkyře. V následujících staletích se Korfu pokusili dobýt Turci, kteří párkrát obléhali Kerkyru, ale ostrov se jim na rozdíl například od Kréty dobýt nepodařilo.

Benátská správa byla vystřídána až roku 1797 Francouzi poté, co Benátky dobyla Napoleonova armáda. Po krátkém rusko-tureckém protektorátu (od roku 1799) se „smaragd Středomoří“ dostal opět do francouzských rukou, aby se jej hned vzápětí zmocnili Britové (1809). Ti drželi Korfu až do roku 1864, kdy se stává součástí nově vzniklého řeckého státu, jehož součástí je až na krátkou invazi Italů během druhé světové války dodnes.

Kerkira - Z celého Řecka se do Kerkiry,hlavního města Korfu,sjíždějí pravoslavní řekové na oslavu
jejich nejdůležitějšího svátku-velikonoc. (nahrál: Libor)
Kerkira - Z celého Řecka se do Kerkiry,hlavního města Korfu,sjíždějí pravoslavní řekové na oslavu jejich nejdůležitějšího svátku-velikonoc.
Domy v Kerkiře - Kerkira připomíná jih Itálie.
Korfu byl dlouhá staletí (1386-1794) pod italskou správou. (nahrál: Libor)
Domy v Kerkiře - Kerkira připomíná jih Itálie. Korfu byl dlouhá staletí (1386-1794) pod italskou správou.
Korfu - Ipsos (nahrál: Libor)
Korfu - Ipsos
Korfu - Peroulades (nahrál: Libor)
Korfu - Peroulades
Korfu -Ag.Georgios - Na Korfu je Ag.Georgios jižní a severní.Toto je to severní. (nahrál: Libor)
Korfu -Ag.Georgios - Na Korfu je Ag.Georgios jižní a severní.Toto je to severní.
Corfu 2007 - Na výletě (nahrál: Jana Náplavová  )
Corfu 2007 - Na výletě
Corfu 2007 - Acharavi-říjen (nahrál: Jana Náplavová  )
Corfu 2007 - Acharavi-říjen
Corfu 2007 - V horách,trošku níže od nejvyššího bodu Pantokrátor (nahrál: Jana Náplavová  )
Corfu 2007 - V horách,trošku níže od nejvyššího bodu Pantokrátor
Corfu 2007 - Západ slunce-březen v Acharavi (nahrál: Jana Náplavová  )
Corfu 2007 - Západ slunce-březen v Acharavi
Corfu 2007 - Na výletě v horách-za mořem je vidět Albánie (nahrál: Jana Náplavová  )
Corfu 2007 - Na výletě v horách-za mořem je vidět Albánie

U města Paleokastritsa (nahrál: straka václav)
U města Paleokastritsa
Zaliv u Ag.Georgios - Podle mne nejlepší pláž na Korfu,bezva přístup,písek,vybavenost místa.Průzračná voda. (nahrál: straka václav)
Zaliv u Ag.Georgios - Podle mne nejlepší pláž na Korfu,bezva přístup,písek,vybavenost místa.Průzračná voda.
Smaragdový?Proč ne. - Olivovníky,granátové jabloně,fíkovníky,mandloně,cypřiše,réva.Všude zeleň,tak proč ne ,,smaragdový,,. (nahrál: straka václav)
Smaragdový?Proč ne. - Olivovníky,granátové jabloně,fíkovníky,mandloně,cypřiše,réva.Všude zeleň,tak proč ne ,,smaragdový,,.
Pláž v zálivu u Ag.Georgios - Přesto,že jsme s chotí najezdili po Korfu asi 600km,zde jsme trávili nejvíc času. (nahrál: straka václav)
Pláž v zálivu u Ag.Georgios - Přesto,že jsme s chotí najezdili po Korfu asi 600km,zde jsme trávili nejvíc času.
Liapades- Corfu - Bar Shambala 2004 (nahrál: KačaDOD)
Liapades- Corfu - Bar Shambala 2004
Achileion (nahrál: Tylínek)
Achileion
Agios Georgios - pohled z letadla (nahrál: Tylínek)
Agios Georgios - pohled z letadla
Paleokastritsa (nahrál: Tylínek)
Paleokastritsa
Agios Georgios - výlet do vesnice Agios Stefanos (nahrál: Tylínek)
Agios Georgios - výlet do vesnice Agios Stefanos
Agios Georgios - ...ač jsme byli na Korfu v sezóně - srpen 2007 - moře bylo neskutečně studené a často foukal nepříjemný vítr.. Jinak ale Korfu doporučuji, příroda je nádherná..:o)
 (nahrál: Tylínek)
Agios Georgios - ...ač jsme byli na Korfu v sezóně - srpen 2007 - moře bylo neskutečně studené a často foukal nepříjemný vítr.. Jinak ale Korfu doporučuji, příroda je nádherná..:o)
Achileion (nahrál: Tylínek)
Achileion
Hlavní město Kerkyra (nahrál: Tylínek)
Hlavní město Kerkyra
Hlavní město Kerkyra (nahrál: Tylínek)
Hlavní město Kerkyra
Hlavní město Kerkyra (nahrál: Tylínek)
Hlavní město Kerkyra
Západ slunce nad Agios Stefanos (nahrál: Tylínek)
Západ slunce nad Agios Stefanos
Korfu (nahrál: Tylínek)
Korfu
Vesnička Agios Stefanos (nahrál: Tylínek)
Vesnička Agios Stefanos
Pláž v Agios Georgios (nahrál: Tylínek)
Pláž v Agios Georgios
Korfu - letecká dráha (nahrál: Tylínek)
Korfu - letecká dráha
Paleokastritsa II. (nahrál: Tylínek)
Paleokastritsa II.
Kumkvat (nahrál: Tylínek)
Kumkvat
Achileion (nahrál: Tylínek)
Achileion
Sidari (nahrál: Tylínek)
Sidari
Hlavní město Kerkyra (nahrál: Tylínek)
Hlavní město Kerkyra
Aquapark (nahrál: Tylínek)
Aquapark
Liston (nahrál: Věrka)
Liston
Kostel Sv. Spyridona (nahrál: Věrka)
Kostel Sv. Spyridona
Nová pevnost (nahrál: Věrka)
Nová pevnost
Vlacherna a Pontikonissi (nahrál: Věrka)
Vlacherna a Pontikonissi
Kalami (nahrál: Věrka)
Kalami
Sidari (nahrál: Věrka)
Sidari
Sidari (nahrál: Věrka)
Sidari
Sidari (nahrál: Věrka)
Sidari
Mys Drastis (nahrál: Věrka)
Mys Drastis
Peroulades - Longa beach (nahrál: Věrka)
Peroulades - Longa beach

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud