A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Řecko - Lefkáda - Průvodce

Už jste se někdy těšili na pláž, která v nabídkovém katalogu cestovní kanceláře vypadala jako ráj na zemi, a po dovolené jste proklínali grafika reklamního materiálu, jenž skutečnost notně přibarvil :). Pak vězte, že po návštěvě většiny pláží na řeckém ostrově Lefkáda se tento pocit nedostaví, protože zejména západní pobřeží vypadá opravdu „božsky“ a příroda zde ukázala to nejlepší ze svého umění.

Úvodní informace Počasí na Lefkádě Mapa Lefkády Pláže na Lefkádě

Další informace:

- Jak cestovat po Lefkádě - Výlety na Lefkádě - Zajímavá místa

Jednotlivá letoviska na Lefkádě:

- Hlavní město Lefkas , Nidri , Vassiliki , Agios Nikitas , Poros , Sivota .

Na této stránce:

- O Lefkádě
- Jak se žije na Lefkádě
- Příroda
- Historie Lefkády

O Lefkádě

Díky vápencovému podloží má zdejší moře barvu toho nejryzejšího tyrkysu a modři, a při pohledu na mořskou hladinu někdy až bolí oči. Vápencové masy na pobřeží se navíc svažují strmě dolů a znesnadňují tak člověku přístup k přenádherným plážím. Například při návštěvě pláže Egremni musí návštěvníci kromě klikatých serpentin překonat i kolem 300 schodů, nádherná pláž a dostatek místa pro slunění a koupání i uprostřed hlavní sezóny to všem však zcela určitě vynahradí.

Ne nadarmo bývají pláže na Lefkádě považovány za ty nejkrásnější v Řecku (v žebříčku Řecké turistické centrály z roku 2001 byly mezi první pěticí dokonce tři lefkadské pláže!!!), pláž Porto Katsiki je pak řazena dokonce mezi desítku nejkrásnějších pláží světa.

Lefkada, to však nejsou jen krásné pláže a průzračné moře, díky častým zemětřesením a pomalejšímu rozvoji cestovního ruchu se můžeme hlavně ve vnitrozemí setkat také s tím pravým řeckým venkovem. Stáda horských koz, venkovská políčka vinné révy, vesničky, v nichž jako by se zastavil čas, to je druhá, nikoliv však méně kouzelná, tvář ostrova.

Jak se žije na Lefkadě

Díky častým zemětřesením a pomalejšímu rozvoji turistického ruchu si Lefkáda asi nejvíce z Iónských ostrovů ponechala svůj původní charakter. Turisté zde začali proudit až v 60. letech minulého století, a to hlavně do pobřežních letovisek, a tak si řada vesniček ve vnitrozemí dodnes uchovala svou neměnnou tvář. Dodnes tak můžete na ostrově potkat pravého Lefkáďana v tradičním oděvu a atmosféra zde není tak kosmopolitní jako v jiných turistických destinacích, ale řekněme spíše domácká. Turistický ruch se však v posledních letech rozvíjí a na ostrov míří čím dál více turistů, kvůli kterým se staví další hotely, restaurace a obchody.

Co si odvézt z Lefkády

Vhodným dárkem z Lefkády jsou různé výrobky z tradičních surovin. Lefkáda proslula výborným červeným vínem či kvalitním medem s typickou vůní. Dalšími místními produkty jsou olivy, fíky, citrusy nebo typický řecký sýr „feta“, vyráběný z mléka zdejších ovcí. Hezkými suvenýry mohou být také ručně tkané koberce, výšivky a krajky. Vhodným místem k nákupům je zejména hlavní město Lefkas se spoustou obchůdků, taveren a cukráren. S prodejnami suvenýru se však setkáte také ve všech větších letoviscích na ostrově.

Příroda na Lefkádě - ptačí ráj

Flóra

Díky příznivému klimatu a bohatým srážkám zejména v zimním období se i na Lefkádě daří všemožným druhům rostlin. Stejně jako v ostatních částech Řecka, i tady jsou k vidění celé plantáže olivovníků, v údolích pak také charakteristická políčka vinné révy, která pokrývají úpatí kopců (našince uchvátí také jejich vzdálenost od vesniček a to, že je přesto nikdo nehlídá – jedná se o potvrzení faktu, že v Řecku se skutečně téměř nekrade). Díky příznivému klimatu se i na Lefkádě daří cypřišům, eukalyptům, platanům, piniím, dubům a ibiškům, v úrodných údolích se kromě oliv a vinné révy pěstují rovněž citrusy a zelenina.

Fauna

Kousek od hlavního města Lefkas se nachází laguna, která je významnou mokřadní oblastí se spoustou vzácných rostlin, a zejména ptáků. Kromě racků, kteří zde hnízdí celoročně, se zde na podzim stahují další druhy ptactva – kormorány počínaje a labutěmi konče. Jedním z nejkrásnějších ptáků v laguně jsou pak volavky. Ve vnitrozemí se můžete setkat se stády koz a ovcí, které se pasou po kopcích. Nezapomenutelným zážitkem se může stát podvečerní shánění koz z pastvy, kdy se celé údolí rozezvučí cinkotem zvonečků, charakteristickým mečením a kolem vás se rázem přeženou desítky mečících stvoření.

Pláž Egremni - a na fotce je nejvyšší koncentrace turistů, jakou jsem tam v sezoně zažila. Spíš jich bývalo méně. (nahrál: Tonka)
Pláž Egremni - a na fotce je nejvyšší koncentrace turistů, jakou jsem tam v sezoně zažila. Spíš jich bývalo méně.
Vassiliki (nahrál: Tonka)
Vassiliki
Pohled z hor (nahrál: Tonka)
Pohled z hor

Historie Lefkády

Mýty

Stejně jako u celé řady dalších řeckých míst, je i nejstarší historie Lefkády zahalena mýty a pověrami. Své jméno Lefkas údajně získala ze slova „leukos“, jež v překladu z klasické řečtiny znamená „bílý“. Tak prý nejprve mys na jihu ostrova (dnes známý jako mys Doukato) a pak i ostrov celý nazývali již starověcí námořníci a tento přívlastek zvolili podle charakteristických bílých vápencových skal, kterými Lefkáda poutá pozornost již z dalekého moře.

Mys na jihu ostrova je sám o sobě opředen celou řadou legend. Podle jedné ze starověkých bájí právě z něj skočila známá antická básnířka Sapfó z nešťastné lásky ke krásnému převozníkovi Phaonovi, jenž ji opustil. Podle další z pověstí se na nejjižnějším výběžku nacházel vchod do Hádovy říše – při pohledu do hypnotizujících hlubin moře pod útesem vám bude i dnes zřejmé, proč si to starověcí obyvatele Řecka mysleli. Ve starověku zde stál Apollónův chrám (dnes je místo něj maják), u něhož byli svrhávány do moře lidské oběti. Aby byl pád zbrzděn a prodloužen, byli k obětem přivazováni živí ptáci.

Dörpfeldova teorie

I v souvislosti s Lefkádou se objevuje jméno starověkého básníka Homéra a jeho nejslavnějšího díla Ilias a Odyssea, a sice ostrov se stal předmětem sporu dvou světových archeologů a zároveň kolegů o to, zda není rodištěm bájného hrdiny Odyssea - Ithaky. Těmi archeology byli: objevitel Tróje Heinrich Schliemann a jeho žák Wilhelm Dörpfeld. Zatímco Schliemann na základě vykopávek označil za mýtickou Ithaku dnes stejnojmenný ostrov, Dörpfeld tvrdil, že bájná Ithaka je vlastně dnešní Lefkáda.

Tento spor řeší současní archeologové dodnes a zatím nebyl ani jednou ze stran předložen argument, který by na 100% podpořil jednu či druhou variantu. Každopádně Dörpfeld strávil na Lefkádě léta archeologickým bádáním, kterým by svou tezi podpořil a dodnes lze na ostrově vidět naleziště, kde bádal – např. jeskyni Choirospelia na jihu ostrova (Upozorňuji, že pokud se rozhodnete ji navštívit, cesta k jeskyni není příliš dobře značena a poslední úsek k ní je třeba sejít pěšky travnatým porostem, což zejména těm, kteří trpí fobií z hadů a dalších potvůrek, nemusí být právě příjemné. V samotné jeskyni pak lze vidět maximálně atrapy kostí, nalezené objekty jsou totiž umístěny v muzeu).

Od starověku po současnost

Lefkádu založili Koriňťané jako jednu ze svých kolonií, přičemž zároveň vykopali kanál oddělující Lefkádu od pobřeží. V roce 197 před Kristem získali ostrov do svých rukou Římané. Následující staletí musela Lefkáda odolávat nejen nájezdům barbarů a pirátů, ale také ničivým zemětřesením, která bránila většímu rozkvětu ostrova. Informace o Lefkádě jsou v této době spíše mlhavé.

Každopádně byla po rozdělení Římské říše součástí její východní částí – Byzantské říše, aby pak na nějaký čas zůstala majetkem rodu Orsinů (Giovanni Orsini, který ostrov získal jako věno, také začal se stavbou pevnosti Santa Maura, která je jednou z nejznámějších památek ostrova). Později se Lefkáda dostává do rukou Benátčanů, aby ji koncem 15. století jako jediný z Iónských ostrovů dobyli Turci. Benátkám se ostrov vrátil koncem 17. století. Po krátkém Napoleonově a turecko-ruském intermezzu se zde na pár desetiletí usadili Britové. Od roku 1864 je Lefkáda součástí řeckého státu.

A to je o Lefkádě vše, pokud se do Lefkády chystáte doporučuji Vám si prohlédnout recenze hotelů nebo fotky ve fotogalerii.

 (nahrál: Monika)
pláž Kathisma (nahrál: andreamor)
pláž Kathisma
pláž Porto Katsiki (nahrál: andreamor)
pláž Porto Katsiki
pláž Egremni (nahrál: andreamor)
pláž Egremni
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
Megali Petra (nahrál: Věrka)
Megali Petra
Megali Petra (nahrál: Věrka)
Megali Petra
Megali Petra (nahrál: Věrka)
Megali Petra
Agiofili beach (nahrál: Věrka)
Agiofili beach
Agiofili beach (nahrál: Věrka)
Agiofili beach
Pefkoulia beach (nahrál: Věrka)
Pefkoulia beach
Pefkoulia beach (nahrál: Věrka)
Pefkoulia beach
Pefkoulia beach (nahrál: Věrka)
Pefkoulia beach
Milos (nahrál: Věrka)
Milos
Milos (nahrál: Věrka)
Milos
Milos (nahrál: Věrka)
Milos
Agios Nikitas (nahrál: Věrka)
Agios Nikitas
Agios Nikitas (nahrál: Věrka)
Agios Nikitas
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
Vassiliki (nahrál: Věrka)
Vassiliki
 (nahrál: Naďa P.)
 (nahrál: Naďa P.)
 (nahrál: Naďa P.)
 (nahrál: Naďa P.)

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud