A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Řecko - Průvodce

O organizaci území

Nejvyšší správní jednotkou v zemi jsou kraje/ regiony (periféries). Ty se dělí na okresy/ prefektury (nomói), výjimku tvoří autonomní klášterní území Ág. Óros (Áthos). Provincie/ subprefektury (eparchíes) jako další hierarchicky nižší stupeň nejsou zastoupeny vždy a všude. Nejnižšími jednotkami správy jsou něco jako správními obvody (dímoi) a okrsky (koinótites). Řecko je výslovně centralisticky řízená země, hlavní politickou linii určují Athény a k decentralizaci dochází jen velmi pomalu.

O hospodářství

Hektické 20. století donutilo mnohé z obyvatel pobřežních osad po generacích ke změně: přesedlat z rybolovu na „lov turistů“… Jak se hospodaří zemi 120 milionů olivovníků, rejdařských rodin s miliardovými příjmy a živnostníků (až 40% Řeků pracuje ve vlastní režii!)?

V systému mezinárodního obchodu je Řecko zapojeno zejména svými službami (turistika a námořní doprava), speciálními zemědělskými a potravinářskými produkty (bavlna, tabák a tabákové výrobky, víno, olivový olej, hrozinky) a nově i některými produkty průmyslové výroby (bauxit, hliník a jeho produkty, koncentráty rud barevných kovů, ferroslitiny, magnezit, azbest, spotřební zboží).

Na hospodářské činnosti se tradičně silný státní sektor dodnes podílí téměř 50%. Tempo hospodářského růstu země sice výrazně převyšuje unijní průměr (růst HDP cca 3,3%), na druhé straně se však nadále prohlubuje rozpočtový deficit a zadluženost země. Vysoké daňové zatížení, problematický výběr daní, daňové úniky a rozsáhlý byrokratický aparát zvyšují inflaci…

O poloze a terénu

Hornatá krajina, divoké pobřežní scenérie jsou zčásti výsledkem tektonické činnosti. Kultivované zelené nížinaté oblasti se střídají s krajinou bažící po vodě (porézní vápence moc vody neudrží). Nepopsatelná modř a čistota moře, písčité pláže, šťavnatě zelený pobřežní pás…

Geografickou páteří pevninského Řecka je na západě pohoří Píndos, na severu země zvlněná makedonská krajina přechází směrem k Turecku v Thráckou nížinu. Severovýchodně od centrální thesalské nížiny se potom do výšky necelých tří tisíc metrů zdvíhá majestátní Ólymbos (ano, bájný Olymp!), nedaleko Athén leží horský masiv Párnassos. Na jihu balkánského poloostrova je korintskou šíjí připojen hornatý poloostrov Peloponés (s pohořím Táygetos)… Přes pětinu rozlohy země tvoří ostrovy. Z tisíců řeckých ostrovů a ostrůvků jich má pouze 78 má více než 100 celoročních obyvatel. Několik stovek větších ostrovů se dělí do 4 souostroví: v Egejském moři se nachází Kyklády (= ležící v kruhu kolem posvátneho ostrova Délos), Severní a Jižní Sporády (= roztroušené), součástí Jižních Sporád jsou i Dodekanésy (= Dvanáctiostroví). Poslední skupina se nachází v Jónském moři, jedná se o Jónské ostrovy, někdy označované jako Eptánisa (= Sedmiostroví). Nezařazené zůstávají ostrovy v Sarónském zálivu, Évia a Kréta.

Doklady, formality

Vstup a pobyt na území Řecka podléhá stejným předpisům jako v jiných státech EU. Jednoduše potřebujete platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti typu karta. Plánujete-li však v rámci dovolené na Dodekanésách výlet do Turecka, dejte přednost cestovnímu pasu. Při výjezdu ze země počítejte s kontrolou zavazadel, zakázán je vývoz starožitností a omezen je vývoz přírodnin. Nakoupíte-li kopie starožitností či uměleckých děl, připravte si doklad o nákupu tohoto zboží.

Přestože vlastníte Evropskou kartu zdravotního pojištění nebo její ekvivalent, doporučujeme uzavřít komerční připojištění léčebných výloh (vyhnete se tak v Řecku obvyklým platbám v hotovosti, spoluúčasti u léků apod.). Cestujete-li s cestovní kanceláří, nebudete muset ani prokazovat dostatečné finanční prostředky na hrazení vašeho pobytu. Chystáte-li se přes hranice vlastním vozem, k řidičskému průkazu (mezinárodní již není řeckými orgány vyžadován) přidejte i technický průkaz a zelenou kartu.

Chcete-li být připraveni opravdu na vše, zkontrolujte si rozsah vašeho pojištění v případě, že máte v plánu provozovat jakékoliv méně tradiční sporty než je turistika, plavání a šnorchlování, cyklistika či jogging. Opatřete si kopie cestovních dokladů, jste-li trošičku roztržití či méně obezřetní…

Diplomatické zastoupení

Velvyslanectví ČR v Athénách: G. Seferi 6, Palaio Psychiko, 154 52 Athens
tel. +30 21067 13755, e-mail: athens@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát v Soluni: Ploutarchou 8, 546 23 Thessaloniki
tel. +30 23102 67041, fax: +30 23102 66415

Svátky v Řecku

1. ledna Nový rok (Protochroniá, Ágios Vasílios)
6. ledna svátek Tří králů (Theofánia, Fóta)
25. března Den nezávislosti (Méra enárksis) a Zvěstování Panně Marii (Evangelismós tis Theotókou)
1. května Svátek práce a svátky jara (Protomagiá)
15. srpna Skon Panny Marie (Koímisi tis Theotókou)
28. října Den „óchi“ (Epétyos tu Óchi)
25-26. prosince Vánoce (Christúgenna)

Nejvýznamnějším církevním svátkem jsou pohyblivé svátky velikonoční (Páscha). Často se slaví v jiném termínu než u nás (datum se vypočítává dle staršího juliánského kalendáře).

Bezpečnost

Řecko (především ostrovy) stále patří mezi nejbezpečnější kouty Evropy. I když Řekové nechávají své domy i vozidla často odemčená, v místech s vyšším pohybem osob, zvláště ve vrcholné turistické sezóně, je opatrnost na místě (kapesní krádeže na přelidněných plážích). Zahraničním návštěvníkům v nouzi může být při řešení potíží nápomocna Turistická policie (někdy supluje i informační pobočku EOT (Řecké národní centrály pro cestovní ruch).
Úžasné je, že zapomenete-li něco v restauraci, na úřadě či v dopravním prostředku, pravděpodobně o to nepřijdete. Budete-li při cestování bloudit nebo se budete na krajnici trápit s technickým stavem vypůjčeného skútru, mile Vás překvapí, že dříve, než se osmělíte požádat o pomoc, bude Vám možná kolemjedoucími nabídnuta.

Voda

V Řecku platí pravidlo, že kde je vodovodní síť, tam je voda pitná a nezávadná. Pro nás mnohdy nezvyklá chuť může být dána odlišnou mineralizací. Chcete-li se vyhnout nemilému překvapení, dejte zvláště při přímé konzumaci přednost vodě balené.

Toalety

Cestujete-li do Řecka poprvé, tohle Vás možná zaskočí. Díky úzkému odpadnímu potrubí a absenci kanalizace je třeba použitý toaletní papír namísto do záchodové mísy odhazovat do košů či nádob, určených k tomuto účelu. Vyvarujete se tak zbytečných potíží s ucpaným odpadem – neštěstí je totiž na světě dřív, než se nadějete.

Nudismus

Kultura nahého těla byla v Řecku ještě donedávna zakázána a za porušení tohoto zákazu mohl být provinilec potrestán i vězením. Teprve v poslední době byl nudismus na některých vyhrazených plážích povolen.

Potápění

V Řecku je soukromé potápění s dýchacími přístroji možné pouze na zvláštní povolení a jen v některých oblastech. Zájemci o ponor pod dohledem mohou rovněž využít služeb oficiálních potápěčských škol a základen. Potápění na nádech (se šnorchlem) je pochopitelně povoleno.

Kempování

Kempink je povolen pouze na k tomuto účelů vyhrazených místech. Ceny jsou přijatelné, závisí na sezóně, poloze a vybavení. Volné kempování není povoleno, pravdou ovšem je, že vyhmátne-li Vás místní policie, většinou to skončí domluvou, abyste do 24 hodin tábořiště uklidili a opustili.

Autostop

Ve dvou se to lépe táhne… ale ani pro jednotlivce tento způsob přesunů většinou nenese velké riziko. V některých oblastech je stopování docela rozšířené, přesto byste měli vědět, že je v Řecku nelegální. Vhodné je za svezení alespoň nabídnout ekvivalent poloviny jízdného cesty autobusem na odpovídající vzdálenost.

Fotografování

Je-li při návštěvě objektů či uzavřených areálů upravováno (např. fotografování se stativem, s bleskem, pořizování videozáznamů), budete na to při vstupu náležitě upozorněni (muzea, památky, církevní objekty). Obecně platí, že v kostelech Vás s fotoaparátem nebudou vidět rádi, fotografování s bleskem nedělá dobře ikonám i starým listinám. Je pochopitelné, že Vás zaujme venkovanka na oslíku, exoticky vyhlížející pop pravoslavné církve nebo muži vysedávající pod oknem kafenía, ale nechovejte se jako paparazzi! Slušností je nejen upozornit, ale i vyžádat si souhlas dotyčného dříve, než stisknete spoušť.

Diskotéky

Chcete-li vyrazit v Řecku na diskotéku, nespěchejte. Většina podniků otvírá velmi pozdě, první návštěvníci se často scházejí až po půlnoci. Jen zřídka po Vás bude požadováno vstupné nebo prověřování věku, počítejte však s vysokými cenami nápojů (na nichž si diskotéka kompenzuje právě tu absenci vstupného).

Supermarket

Je menší obchod se smíšeným zbožím („koloniál“). Můžete si zde zakoupit nejběžnější potraviny, pečivo, ovoce, zeleninu, pohledy, noviny, cigarety, drogistické zboží i suvenýry. Hledáte-li skutečný supermarket v našem pojetí, zapátrejte v okolí po obchodu s nápisem „ΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ“ či „ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ“ (čti ypermárket, yperagorá). Odměnou Vám bude větší sortiment i dostupnější ceny, dáváte-li však přednost kvalitě, pro čerstvé a chutnější pečivo zajděte k pekaři (ΦΟΥΡΝΟΣ či ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ, čti fúrnos, artopiío), zeleninu k zelináři (ΜΑΝΑΒΙΚΟ, čti manáviko) a maso do řeznictví (ΧΑΣΑΠΙΚΟ či ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ, čti chasápiko, kreopolío).

Períptero

Oblíbené stánky či kiosky, vzhledem k velikosti s až udivujícím sortimentem, otevřené většinou i po půlnoci. Zde si můžete koupit telefonní karty, noviny a časopisy, cigarety, drobné dárkové předměty, žvýkačky, zmrzlinu, chlazené nápoje, hračky, hygienické potřeby, prášky na bolesti hlavy a další užitečné věci.

Poštovní schránky

Poštovní schránky s nápisem „ΕΛΤΑ“ (a Hellenic Post) jsou nejčastěji žluté (červené jsou určeny pro pilné zásilky). Označení “ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ“ (čti ekzoterikó) je pro poštu do zahraničí, „ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ“ (čti esoterikó) pro Řecko. Známky je nejlepší koupit společně s pohledy, cena pro Evropu je 0,70€, pro zámoří dvojnásobek.

Telefonní autmaty

Telefonní společnost „OTΕ“ umožňuje využívat ve veřejných automatech předplacenou telefonní kartu v hodnotě 4€ a více. Výhodnější telefonní tarify platí v době 22:00-07:00hod. a o víkendech. Nepříjemně Vás mohou překvapit účty za hovory z hotelových pokojů, recepcí nebo kanceláří! Máte-li aktivovaný roaming, můžete využívat mobilní telefony. Pokud se nebudete zatěžovat nastavováním sítě, bude Váš telefonní přístroj při automatické volbě preferovat síť operátora s nejsilnějším pokrytím v dané lokalitě.
Mezinárodní směrové číslo ČR je +420, Řecka +30, následuje telefonní účastnické číslo v 9-timístném (ČR) nebo 10-timístném tvaru (Řecko).

Bankomaty

V turistických oblastech se často setkáte s bankomaty řeckých bankovních ústavů. Nutno podotknout, že nemáte-li u sebe dostatek hotovosti, s platební kartou obvykle pochodíte jen při platbě v hotelech a půjčovnách vozidel. Bez potíží jsou přijímány platební karty VISA, EuroCard/MasterCard, AmEx, JBC. V obchodech a restauracích Vás budou často přesvědčovat, že platbu zrovna teď přijmout pro technické potíže atd. nemohou. Důvod je nasnadě…

Smlouvání, spropitné

Je možné na tržnicích, v bazarech, méně časté v klasických obchodech a restauracích, určitě s ním nepochodíte v hotelech a kancelářích. V tavernách a restauracích, ale i menších obchůdcích Vám může být nabídnuta nižší cena jako pozornost podniku. V kavárnách a restauracích je zvykem dávat spropitné ve výši 10% z ceny nebo cenu zaokrouhlit směrem nahoru. V tavernách a restauracích bývá často účtován automaticky k ceně jídla poplatek za stolování, tzv. couvert (čti: „kuvér“; za obsluhu, prostření, pečivo apod., cca 0,60-1,00 € za osobu). Tuto službu nelze odmítnout!

Otevírací doby

Pozor, plánujete-li si cestovat mimo turistické resorty a chcete spojit příjemné s užitečným! Obchody mají otevřeno zpravidla v době 09:00-13:30hod., v úterý, čtvrtek a pátek i 17:00-21:00hod. V neděli bývá zavřeno. Záleží však na typu obchodu a majiteli. V turistických letoviscích bývá v sezóně otevřeno denně do pozdních večerních hodin, zvláště obchody v soukromém držení se nezavírají ani přes siestu (doba poledního klidu). Hypermarkety jsou často otevřeny celý den, zavírají kolem 21.hod., mají-li otevřeno v neděli, končí po poledni.

Banky, pošty a kanceláře mívají otevřeno nejčastěji v době 08:00-14:00hod., v pátek zavírají již v 13:30hod., v sobotu a v neděli mívají zavřeno. I zde mohou být výjimky, některé banky nechávají otevřeno až do pozdních večerních hodin pro směnárenské účely.

Turistické kanceláře, půjčovny dopravních prostředků i některé restaurace v letoviscích mívají otevřeno denně do pozdních večerních hodin, ale i zde počítejte s obvyklou pauzou v době siesty (cca 14:00-18:00hod.). Nechte se i Vy inspirovat místními zvyklostmi, rozpálenou popolední pláž přenechejte hazardérům a dopřejte si pauzu!

Oslava velikonoc v Kerkiře na Korfu (nahrál: Libor)
Oslava velikonoc v Kerkiře na Korfu
Korfu - Kerkira - velikonoce (nahrál: Libor)
Korfu - Kerkira - velikonoce

Poslední editace textu: 14.7.2015 9:47
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Halucinace, zima a loučení s rodinou! Lucie Výborná šla opět do extrému
Halucinace, zima a loučení s rodinou! Lucie Výborná šla opět do extrému